אודות המכון

המכון ליחסים בינלאומיים ע"ש לאונרד דיוויס הוקם בשנת 1972 באוניברסיטה העברית בירושלים, הודות לנדיבותם של לאונרד וסופי דיוויס. ממוקם בבניין טרומן שבקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית, המכון נמצא במוקדם של נופים מעוררי השראה. ממערב לו, נמצאים כיפת הזהב, כיפת הסלע ונופי העיר העתיקה; ממזרח, ניתן לראות ביום בהיר את ים המלח והרי מואב; ומדרום נמצאים מגדלי כנסיית אוגוסטה ויקטוריה והר הזיתים.

זהות המכון וייעודו נובעים ממיקומו באחת הערים ההיסטוריות המרשימות בעולם, עיר המקומות הקדושים, אותם מוקירות שלוש הדתות המונותיאיסטיות - היהדות, הנצרות והאיסלאם. אלפיים שנה לאחר חורבן בית המקדש השני על ידי הרומים, ירושלים היא בירתה של מדינת ישראל, כמו גם מקום מושבה של הממשלה וכנסת ישראל.

מיום הקמתו, המכון ע"ש לאונרד דיוויס סיפק במה עצמאית למחקר, לחינוך ולשיח בנושאים של יחסים בינלאומיים, בכלל, ושל היחסים הדיפלומטיים ויחסי החוץ של ישראל, בפרט. בעידן הגלובליזציה, המטרה של המכון היא להרחיב את האופקים של הציבור הישראלי כדי להציג בפניהם את המציאות של יחסי החוץ של ישראל, גם מעבר לגבולותיה.

בפני המכון ניצבות שלוש מטרות עיקריות, שלפיהן הוא מתכנן את פעילותו:

  • לקדם את המחקר בתחום הלימודים הבין-לאומיים, תוך אימוץ ראייה בין-תחומית רחבה, אשר לקוחה מתחומי ידע שונים.
  • להציג נושאים כלליים של מדיניות בין-לאומית לציבור הישראלי, ועל ידי כך לטפח את השיח הציבורי בנושאים אלו.
  • להעמיד לרשות הדרג המדיני בישראל את הידע והניסיון של חוקרי המכון בתחומי הביטחון ויחסי החוץ.

משנת 1972, המכון ע"ש לאונרד דיוויס שימש כמרכז שבו חוקרים מתחום הלימודים הבין-לאומיים, מדע המדינה ותחומי מחקר אחרים באוניברסיטה העברית, כמו גם מאוניברסיטאות אחרות ומרכזי מחקר נוספים, יכולים לפתח ולרכז יחד תוכניות מחקר. אף כי מבחינה פורמלית המכון מעוגן בפקולטה למדעי החברה, הרי שלצורך מימוש יעדו, המכון הוא מטיבו מרכז מחקר על-תחומי ועל-פקולטאי. 

בעוד שמכונים אחרים שעוסקים בתחום היחסים הבין-לאומיים ובמדיניות האסטרטגית של ישראל נוטים להתמחות בנושאים פנימיים של מלחמה ואסטרטגיה, מכון דיוויס כולל במסגרתו מחקר בתחום יחסי החוץ, דיפלומטיה, משפט בין-לאומי ומוסדות בין-לאומיים, משא-ומתן ויישוב סכסוכים.
קהל היעד של המכון מורכב מהקהילה האקדמית, ממוסדות הממשלה שבירושלים, הסגל הדיפלומטי, אמצעי התקשורת, והציבור הרחב. המכון מקבל בברכה אורחים מחו"ל ומספק להם את האפשרות לחלוק את רעיונותיהם ומחקרם עם אנשי אקדמיה מקומיים.
המכון ע"ש לאונרד דיוויס תורם חלק ניכר מתקציבו למלגות מחייה ולמענקים, במטרה לקדם את המחקר בתחום הלימודים הבין-לאומיים של תלמידי מחקר באוניברסיטה העברית, של תלמידי בתר-דוקטורט ושל הסגל האקדמי. המכון מנהל פרוייקטים מחקריים ומקיים פעילות ציבורית מגוונת הכוללת כנסים בין-לאומיים, סדנאות וימי עיון בסוגיות מרכזיות העומדות על סדר היום הלאומי.
כמו כן, המכון מפרסם מאמרים וספרים בעברית ובאנגלית ומוציא לאור את כתב העת "פוליטיקה", למדע המדינה וליחסים בינלאומיים.